Rekuperácia

Rekuperačný systém zabezpečuje kontrolované vetranie budov so spätným získavaním tepla. Prináša mnoho výhod, ktoré zvyšujú komfort a pohodlie ľudí a znižujú náklady na prevádzku budovy.

Rekuperácia je dôležitá predovšetkým v novostavbách a rekonštruovaných budovách, ktoré sa izolujú a utesňujú sa v nich špáry, čím sa stávajú vzduchotesné. Tieto opatrenia sú finančne náročné a ich cieľom je šetriť energie. Aby sa ušetrená energia nestratila pri vetraní oknami, je ideálne vetrať prostredníctvom rekuperačnej vetracej jednotky, v ktorej použitý vzduch ohrieva čerstvý. Takto sa nielen zlepší celková energetická bilancia budovy, ale sa zároveň zabezpečí zdravá a komfortná klíma. A to je dôležité.

Kvalita vzduchu v interiéroch má významný vplyv na zdravie a pohodlie ľudí. V interiéroch trávime zvyčajne 70-90 % svojho času, preto je dôležité aký vzduch tam dýchame, veď ho denne potrebujeme až 15 000 litrov.

Systém riadeného vetrania s rekuperačnou jednotkou zabezpečuje neustálu výmenu opotrebovaného vzduchu s nadmernou vlhkosťou, pachmi a škodlivými časticami za čerstvý, tepelne optimalizovaný a prefiltrovaný vzduch. Vonkajší vzduch je k rekuperačnej vetracej jednotke privádzaný buď priamo alebo energeticky optimalizovane cez zemný výmenník. V rekuperátore si naberie teplo, ktoré bolo odobraté odvádzanému vzduchu a prúdi cez pekne tvarované prívodné tanierové ventily, dizajnové výustky alebo mriežky do obytných a spacích priestorov.

Znečistený vzduch je odsávaný z kuchyne, kúpeľne a WC. Teplo z odvádzaného vzduchu je odovzdané v rekuperátore čerstvému vonkajšiemu vzduchu, pričom však nedochádza k ich premiešaniu. Plynulá cirkulácia vzduchu v dome je zabezpečená bezprahovými dverami s dostatočnými medzerami alebo dverovými mriežkami. Výfuk vzduchu je vedený cez strechu alebo fasádnu stenu do vonkajšieho prostredia.

S rekuperáciou si doprajete nepretržitú pohodu, komfort a zdravé prostredie, pričom šetríte náklady na kúrenie.

Výhody rekuperácie

Kontrolované riadené vetranie zabezpečuje neustály prísun čerstvého vzduchu do obytnej zóny a zároveň odvetranie tých častí domu, kde vznikajú pachy a vlhkosť. Čerstvý vzduch je filtrovaný, takže je čistejší, ako pri vetraní oknami. Možné je použitie filtrov, ktoré zachytávajú pele, čo je dobrá správa pre alergikov. Neustála výmena vzduchu významne znižuje koncentrácie baktérií, plesní, radónu a iných škodlivín vo vzduchu, čím výrazne prispieva k väčšiemu komfortu a zdravšiemu prostrediu.

Vysoká účinnosť rekuperačnej vetracej jednotky pri spätnom získavaní tepla znižuje náklady na kúrenie. Spotreba rekuperačnej jednotky je minimálna.

V domoch a bytoch so systémom rekuperácie už nie je potrebné otvárať okná. Dom je príjemne prevetraný pri zatvorených oknách. Hluk zostáva v exteriéri a Vy si môžete vychutnávať ticho a pohodu domova.

Neustále odvádzanie vzduchu v miestach, kde je vyššia vlhkosť, zabezpečí jej kontrolu. Je možné aj dopojenie senzorov vlhkosti. Už žiadne orosené okná, či plesne v dome.

Zatvorené okná znižujú riziko vniknutia nežiadúcich osôb do budovy. A možnosť vrátiť sa domov do vyvetraného priestoru napriek tomu, že okná boli počas Vašej neprítomnosti zatvorené, je na nezaplatenie.

Časti rekuperačného systému

Srdcom rekuperačného systému je rekuperačná jednotka. Do nej sa čerstvý vzduch privádza zvonku cez fasádu domu (použije sa protidažďová žalúzia – príslušenstvo) alebo cez strechu (použije sa strešný prechod s hlavicou – príslušenstvo). Rovnakým spôsobom sa odvádza použitý vzduch. Na tieto prepojenia je potrebné použiť izolované potrubia (napr. IsoPipe).

Na rekuperačnú jednotku sa potom dopoja dve vetvy potrubí: jedna vzduch do domu privádza a jedna odvádza. Vzduch prúdi dnu /von do/z miestností cez mriežky alebo tanierové ventily.

Na výber je niekoľko systémov potrubí. Najobľúbenejší je FlexPipe s hviezdicovou štruktúrou. Pri jeho použití sa k rekuperačnej jednotke dopoja dve rozdeľovacie krabice: jedna na privádzaný vzduch, jedna na odvádzaný. Z rozdeľovacej krabice je vedený prívod/odvod vzduchu do každej miestnosti samostatným FlexPipe potrubím. FlexPipe sa na konci vzduchotesne dopojí do stropnej / stenovej /podlahovej krabice, na ktorú sa nakoniec osadí tanierový ventil / mriežka. Do jednej krabice môže byť dopojené jedno alebo dve FlexPipe potrubia. Také jednoduché!

K rekuperačnému systému je možné dopojiť zemný výmenník kvapalinový alebo vzduchový. Zemný výmenník čerstvý privádzaný vzduch v lete chladí a v zime predohrieva. Tým sa výrazne zvýši efektívnosť a účinnosť vetracích jednotiek so spätným získavaním tepla.

Rekuperačný systém je možné doplniť ešte o dohrev vzduchu (elektrický alebo vodný), ktorý vzduch dohreje na požadovanú teplotu, a o zvlhčovač, ktorý zabezpečí ideálnu klímu počas celého roka.

Produkty

Máte záujem o rekuperáciu?

Kontaktujte nás v prípade záujmu o obhliadku alebo cenovú ponuku.